Wpisy z kategorii ‘Psychologia’


24Wielu z nas bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwe dla naszego organizmu są wszelkiego typu uzależnienia. Wiele z nich działa nie tylko na naszą psychikę ale przede wszystkim na ogólny stan zdrowia. Nasze ciało osłabia się i zmienia swoje funkcje życiowe. Z czasem do konkretnej używki przyzwyczaja się nie tylko nasz mózg ale przede wszystkim także nasze ciało które bez tej używki nie potrafi funkcjonować. W tym artykule chciałabym wam wszystkim przybliżyć minusy uzależnienia od alkoholu. Zaczyna się ono dość niewinnie. Tu wypiję piwko z kolegami, tam pójdę na wódeczkę a domu napiję się lampkę wina. Jednak z czasem taki tryb życia zaczyna nam się wymykać spod kontroli. Nie potrafimy odmówić sobie jednego piwka na dzień a z czasem jest to kilka butelek piwa. Potrzebujemy coraz więcej by poczuć przyjemny szum w głowie i poczuć się lepiej. Dlatego właśnie sami za swoim przyzwoleniem wpędzamy się w ten paskudny nawyk- uzależnienie od alkoholu. Jednak nie mamy świadomości jak to niszczy nie tylko nasza psychikę, rodzinę wszelkie stosunki międzyludzkie, ale przede wszystkim nasz organizm. Nasze ciało z czasem przestaje radzić sobie z nadmiarem środka odurzającego. Wątroba nie wytrzymuje stężenia alkoholu we krwi. Serce przyspiesza swój rytm, rew znacznie szybciej płynie i nasze ciało niemiłosiernie zbliża się do nieuniknionej, ale znacznie przyspieszonej śmierci. Dlatego właśnie każdy powinien, jeżeli już w ogóle wpadnie w owy nałóg szybko się opamiętać i zacząć z nim walczyć. Alkohol powinien w naszym życiu występować okazjonalnie a nie, na co dzień, musisz to sobie zapamiętać, aby mieć możliwość normalnie funkcjonować! Każde państwo wprowadza zestaw praw mający ograniczyć spożywanie alkoholu. Konieczność ciągłego spożywania alkoholu to bardzo silne uzależnienie. Rozwija się bardzo szybko, a człowiek nie jest zazwyczaj świadomy tego, że właśnie rozpoczął się pierwszy etap jego choroby. To wszystko, co miałem do powiedzenia na ten temat w tym artykule. Pozdrawiam.

Tagi: , , , , , , , , , , ,28Każda z nas w momencie ciąży zaczyna już kochać swoje maleństwo, jednak już w okresie właśnie ciąży zaczynamy się martwic o zdrowie naszego maleństwa. Dlatego właśnie kobiety powinny wyzbyć się wszystkich swoich szkodliwych dla maleństwa nałogów już w trakcie ciąży, bo to wtedy dla niego nimi najbardziej szkodzi. Każda z nas przy pierwszym dziecku strasznie się boi, że sobie nie poradzi. W takiej sytuacji radze sięgnąć po lekturę, ale nie czasopism, w których wypisywane są dosłownie bzdury. Polecam wybrać sprawdzoną książkę, która ma wiele różnych opinii. Dzięki takiej książce zyskasz odpowiednie informacje, po czym rozpoznawać dolegliwości chorobowe u dziecka. Bardzo przydatna jest także szkoła rodzenia gdzie nauczysz się jak przewijać maleństwo i jak rozumieć niektóre dawane przez nie sygnały. Jeśli tylko przyłożysz się do zajęć w odpowiedni sposób możesz być pewna, że poradzisz sobie ze swoim maleństwem już od pierwszych dni. Jak tylko urodzisz musisz wbić sobie do głowy, że teraz żyjesz głownie dla tej małej istotki i musisz być czujna jak nigdy dotąd? Bo warto jest być przezornym i do kolki wzywać lekarza, bo co będzie jak zlekceważysz to a okaże się, że to coś poważnego? My lekarzami nie jesteśmy i sami decydować w takich sytuacjach nie powinniśmy. Noworodek potrzebuje bliskości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Dla noworodka poród to bardzo traumatyczne przeżycie. Zmuszony jest do nadludzkiego wysiłku, któremu nie będzie już zmuszony do końca życia. Zostaje brutalnie wyrwany ze świata, który zna i w którym przebywał przez dziewięć miesięcy. Najważniejszym dla niego jest pierwszy łyk powietrza. Przy pierwszym krzyku noworodek nabiera po raz pierwszy powietrza w swoje małe płucka. Pęcherzyki płucne się rozprężają i zaczynają transportować tlen do krwi, a ta z kolei do każdego narządu i organu wewnętrznego. Z tego tez powodu, jeżeli cos jest nie tak i dziecko nie oddycha, lekarze podejmują wszelkie działania, aby płucka podjęły pracę. Nieprzyjemne doświadczenia porodu można złagodzić kładąc dziecko na brzuchu matki. Słyszy ono wtedy bicie jej serca i ciepłe glosy mamy i taty. Każde dziecko wymaga dużo uwagi i miłości. Noworodek w szczególności.

Tagi: , , , , , , ,25Lekomania jest jednym z najstraszniejszych rodzajów uzależnieniem. Bardzo często porównywana jest do narkomanii jednak osoby chore na lekomanię nie są tak uciążliwe dla społeczeństwa jak narkomanii. Jest tak ze względu na to, że leki są ogólno dostępne. Jednak do czasu, jeżeli u pewnej osoby zostanie wykryta owa choroba, nie może ona liczyć na to, że w jakiejkolwiek aptece zakupi jakieś leki. Dla osób chorych na te uzależnienie najlepsze są leki na grypę i inne bardzo łatwo dostępne. Biorą je bo po całym opakowaniu czeka je miły zawrót głowy. Jednak nie zdają sobie sprawy takie osoby z zagrożenia jakie trzymają we własnych rekach. Przecież kiedyś w głodzie na leki możesz wziąć opakowanie na przykład leków na serce- bo przecież nie czytasz ulotki i czka cię wtedy zgon na atak serca. I to jest główny problem lezący w tym uzależnieniu, w domu wiecznie brakuje leków w podręcznej apteczce a osoba uzależniona nie patrzy co bierze, łyka i pije co się da. Bardzo często po tym przeczyszcza jej organizm czy wymiotuje bo leki przecież mają różne działanie na nasz organizm i dlatego są tak niebezpieczne. Tak często mówi się o próbach samobójczych właśnie przy pomocy leków, to już daje nam do myślenia. Dlatego jeżeli widzisz, że ktoś z twojego bliskiego otoczenia może chorować na owe uzależnienie, pomóż mu się tego pozbyć. Oprócz bezpośrednich zagrożeń tego uzależnienia są również te pośrednie. Osoba uzależniona często zaczyna mieć problemy z układem trawiennym. Pojawia się zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi. Osoby uzależnione bardzo często miewają zaburzenia osobowości jak i różnego typu schorzenia związane z sercem. Leki stosowane według ulotki są dla nas pomocne, lecz w momencie kiedy łykamy je jak cukierki po prostu nam szkodzą. Zamiast leków z apteki można zastępczo stosować zioła. Jest to jeden z rodzajów uzależnienia, który rozpowszechnił się dopiero niedawno. Wcześniej był również znany, ale jego skala było o wiele mniejsza. Prowadzenie szybkiego trybu życia oraz podejmowanie ciągłych i trudnych decyzji spowodowało, że ludzie przestali zwracać uwagę na zagrożenie otaczającego nas świata.

Tagi: , , , , , , , ,